Spacer po zdrowie

“Spacer po Zdrowie – zaproś swojego lekarza”

 

 

Projekt jest finansowany  w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

29 wrzesień 2018 roku spacerujemy w: Ciechocinek, Chrzanów, Kraśnik, Malbork, Oświęcim, Sandomierz, Skierniewice, Sopot, Świerklaniec, Żyrardów.

Ramowy program „Spaceru po Zdrowie”:

● 10.00 -11.00 – Rejestracja
● 11.00 – 11.45 – Warsztaty Nordic Walking, Warsztaty dla kobiet w ciąży i Warsztaty Zdrowy Kręgosłup
● 11.45 – rozgrzewka – 15 minut
● 12.00 – 12.30 – Spacer 30 minut
● 12.30-12.45 – relaks, wyciszenie
● 13.00-13.30 – zakończenie i zaproszenie na dalszą część wydarzenia

Śledź nas na facebooku!

Zachęcamy do wypełnienia krótkiej ankiety! Kliknij

Chcesz wiedzieć więcej o naszych ekspertach?  Kliknij

Wykład otwarty na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu

18 grudnia 2018 roku miałyśmy zaszczyt wygłosić wykład otwarty pt. “Aktywność fizyczna w profilaktyce i leczeniu chorób przewlekłych” na terenie Uniwersytetu SWPS. Bardzo dziękujemy za zaproszenie Pani Prof. Aleksandrze Łuszczyńskiej. W trakcie wykładu zapoznałyśmy słuchaczy z wpływem ruchu na przebieg chorób przewlekłych, przedstawiłyśmy zasady kwalifikacji do zajęć fitness dla osób chorych. W związku z prowadzonym przez zespół Pani Profesor badaniem “aktywne diady”, które bada zachowania prozdrowotne i wpływ zastosowanych interwencji na zdrowie uczestników – przekazałyśmy edukatorom projektu kilkanaście egzemplarzy poradnika “Aktywność fizyczna w chorobach przewlekłych”. Poza tym zachęciłyśmy do pobrania ze strony internetowej broszur informacyjnych związanych ze spacerem i Nordic walking. W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób.

Spotkanie dla dzieci z bajką “Skacz po Zdrowie”

W ramach Narodowego Programu Zdrowia uczniowie klas 1-3 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Legionowie wzięli udział w premierze Audiobook’a „Skacz po Zdrowie”! Autorem bajki jest Jakub Mrożek.

Bajkę czytał fantastyczny aktor, piosenkarz, Damian Aleksander!!!
Ilustracje wykonała Martyna Kuszyk. Część medyczną napisała Anna Mrozek, cześć sportową Małgorzata Perl, jadłospis skomponowała dla dzieci Hania Stolińska-Fiedorowicz Dietetyk.

W spotkaniu wzięło udział ok 150 dzieci. Damian Aleksander pięknie przeczytał bajkę rozmawiając również z dziećmi na temat aktywnego stylu życia. Po przeczytaniu bajki zajęcia ruchowe dla dzieci przeprowadziła Małgorzata Perl i Małgorzata Prochownik  przestawiając ćwiczenia zawarte w bajce. Anna Mrożek opowiedziała, dlaczego aktywność fizyczna jest zdrowa i ważna. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, odpowiadały na pytania w wykonywały ćwiczenia.

Bardzo dziękujemy szkole za zaproszenie!

 

Fakultet na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

W listopadzie i grudniu 2018 roku odbyły się 2 spotkania ze studentami WUM w ramach promocji Poradnika “Aktywność fizyczna w chorobach przewlekłych”.

W pierwszym spotkaniu uczestniczyło ok 60 osób, studentów kierunku lekarskiego, fizjoterapii i dietetyki. Przedstawiłyśmy prezentację na temat wpływu aktywności fizycznej na organizm człowieka w kontekście różnych chorób przewlekłych. Poza tym opowiedziałyśmy studentom o zasadach kwalifikacji do wysiłku fizycznego osób z chorobami przewlekłymi: jakie są czynniki ryzyka, wskazania, przeciwwskazania, jak dopasować wysiłek fizyczny do danej jednostki chorobowej. Oprócz treści merytorycznych przeprowadziłyśmy kilka aktywnych przerw podczas wykładu. studenci byli bardzo aktywni, zadawali mnóstwo ciekawych pytań. Każdy zainteresowany student otrzymał poradnik “Aktywność fizyczna w chorobach przewlekłych” .

Drugie spotkanie było warsztatem praktycznym w klubie Perła Wellness – uczestniczyło w nim ok 20 osób. Przedstawiłyśmy zasady kwalifikacji do wysiłku fizycznego w praktyce – studenci przeprowadzili wywiad i badanie fizykalne z pacjentką, ocenili jej wyniki badań, zaproponowali bezpieczny program treningowy. Po części praktycznej z pacjentami, przeprowadziłyśmy trening, który zawierał elementy treningu z osobami z chorobami przewlekłymi. Pokazałyśmy studentom natężenie treningu oraz rodzaje ćwiczeń zależnie od chorób przewlekłych.

Spacer po Zdrowie – Zaproś swojego Lekarza – 29 września 2018!

29. września 2018 w pięknych parkowych okolicznościach przyrody, w 10 miastach Polski odbył się „Spacer po Zdrowie – zaproś swojego lekarza”. Akcja zachęca do podejmowania systematycznego wysiłku fizycznego w celu utrzymania zdrowia i profilaktyki chorób przewlekłych.

Projekt finansowany jest w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Inicjatywa ta organizowana jest przez klub fitness Perła Wellness w Legionowie.

O 10:00 Mieszkańcy miast odebrali pakiety startowe zawierające: numer startowy, torbę, broszurę „Spacer po Zdrowie” i „Nordic Walking”, koszulkę, bajkę „Skacz po zdrowie” oraz wodę.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia był oczywiście 30 minutowy Spacer, który rozpoczął się we wszystkich miastach o godzinie 12.00, uczestnicy otrzymali pamiątkowy medal.

W tym roku spacerowaliśmy w Chrzanowie, Ciechocinku, Kraśniku, Malborku, Oświęcimiu, Sandomierzu, Skierniewicach, Sopocie, Świerklańcu i Żyrardowie – a jego uczestnicy ustanawiali Rekord Polski w jednoczesnym spacerowaniu!

Oprócz samego spaceru podczas wydarzenia Uczestnicy mogli skorzystać z Warsztatów Zdrowego Kręgosłupa, Nordic Walking oraz Warsztatów. W każdym mieście zaplanowane były przeróżne atrakcje dla Spacerowiczów!

W Świerklańcu, w akcję włączył się cała gmina i pobliskie miejscowości m.in. SPOZO Świerklaniec, dietetycy, HDK Julian (punkt krwiodawczy) Decathlon Bytom,Centrum rehabilitacji Dr.Spałek, Galeria Fitnessu, Szkoła “Scorpio”, Park Wodny, grupa UFOKI Świerklaniec, Judo Ahinsa, Zespół Szkół Chemiczno- Medycznych i Ogólnokształcących, szkoła Smile Center, trenerzy, instruktorzy sportowi, ogromna lokalna społeczność promująca zdrowy styl życia. Tarnogórskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotowało pokazy pierwszej pomocy.

W Malborku, Spacerowicze mogli zbadać swój słuch dzięki GEERS Akustyka Słuchu w Malborku oraz wzrok dzięki Dr Marchewka – Salon Optyczny w Malborku, skorzystać z porad logopedy/neurologopedy, rehabilitanta z Medipunkt – Centrum Medyczne w Malborku oraz zapoznać się z ofertą punktu, jak również zapoznać się z ofertą Diagnostyki, zbadać ciśnienie, poziom cukru we krwi, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na fantomach, jak i zapoznać z działaniem defibrylatora – o to zadbała Fundacja Grupa Zainteresowania Alternatywnego wraz z Oddziałem Rejonowym PCK w Malborku. Z kolei najmłodsi Spacerowicze mogli skorzystać z kącika kreatywnego, z zabawami, konkursami, kolorowankami i bańkami, przygotowanego przez Centrum Profilaktyki i Terapii Uzaleznień oraz Centrum Animacji – Sala Zabaw Latawiec w Malborku. Po ukończonym Spacerze, Uczestnicy mogli posilić się pyszną, warzywną zupę przygotowaną przez Bar Bis w Malborku.

W Żyrardowie, Uczestnicy Spaceru mieli możliwość skorzystania z min. konsultacji z dietetykiem, nauki masażu Shantala, integracji sensorycznej, porad rehabilitacyjnych oraz skosztować zdrowych przekąsek. Dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Policji mieszkańcy mogli także wygrawerować swój rower i zapoznać się ze sprzętem używanym do działań prewencyjnych.

I w Sopocie pogoda dopisała było ciepło i słonecznie. Odbyły się konsultacje z trenerami zdrowego odżywiania z Klubu Anny Szlagowskiej- Kowalewskiej oraz konsultacje dla kobiet w ciąży z instruktorką ze szkoły rodzenia Super Mama. Pokaz Ratownictwa medycznego zorganizowany przez Sopockie WOPR oraz firmę Meteor.

 

 

 

W Skierniewicach w Spacerze wzięło udział około 350 miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu! W miasteczku prozdrowotnym organizatorzy przygotowali moc atrakcji. Były m.in. konsultacje fitnessowe, porady dietetyczne, analiza składu ciała, konsultacje lekarzy internistów, porady fizjoterapeutyczne, konsultacje położnicze, badania spirometryczne, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar poziomu cukru we krwi, konsultacje pielęgniarskie i wiele innych.

W Sandomierzu, Ratownicy PCK wykonali pokaz pierwszej pomocy podczas dwóch symulacji wypadków. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wziąć udział w szkoleniu obsługi defibrylatora AED jak i przejażdżki quadem ratownictwa Medycznego, a w Miasteczko Zdrowia odbywały się badania, konsultacje i warsztaty fitness oraz promocja zdrowego stylu życia przez sport i rekreację. Organizatorzy przygotowali również gry i zabawy ruchowe dla najmłodszych.

 

 

 

 

 

 

W ramach miasteczka zdrowia w Oświęcimiu także zaprezentowały się zdrowotne instytucje, np. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych RAZEM w Oświęcimiu (ćwiczenia na urządzeniach), Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu oraz Stowarzyszenie “Pokolenia” przy DDP (ze zdrową żywnością), Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu dokonywali pomiaru ciśnienia i poradnictwa zdrowotnego, Miejskie WOPR w Oświęcimiu zaprezentowali pokazy I pomocy, Grupa tresury psów PsieEgo.pl zrobili pokaz tresury psów ratowniczych na trenażerze, a Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu wydawała recepty na czytanie książek! 🙂

Także w Kraśniku wiele organizacji i firm zaangażowało się w promocję Spaceru, np. Wolontariusze PCK i Iwona Włodarczyk przygotowali pokaz pierwszej pomocy i obstawili medycznie imprezę, Rada Kobiet przygotowała lokalne przysmaki, Harcerze zorganizowali kiermasz ciast, Grupa P3 przygotowała animacje dla dzieci, porad dietetycznych udzielała Edyta Hofman, swoje produkty i usługi zaprezentowali: Andrzej Rolla z Urzędowa, Sklep Zdrówko, Centrum Zdrowia Bioclinic, GetGym, Klub Zdrowego Stylu Życia.

 

W Ciechocinku było zdrowo i radośnie, Spacer odbywał się wokół Tężni, a w miasteczku zaprezentowało się wiele Sanatorium oraz Centrum Rehabilitacji i Zdrowia.

 

 

 

 

 

 

Celem wydarzenia było pokazanie, jak ważny jest ruch dla naszego zdrowia, aby wiedział o tym każdy Uczestnik Spaceru i jego Lekarz. Już tylko 30 minut spaceru dziennie niesie ogromne korzyści dla naszego organizmu.

“Ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”.

Spacerujmy każdego dnia!!

 

Spacer po Zdrowie – Zaproś swojego Lekarza – 30 września 2017!

30 września odbył się “Spacer po Zdrowie -zaproś swojego lekarza” w Chrzanowie, Oświęcimiu, Skierniewicach, Żyrardowie, Sandomierzu i Tarnobrzegu. Chętnych do dbania o swoje zdrowie było bardzo dużo – łącznie ok. 1600 osób we wszystkich miastach.

Oświęcim 2017

Widziałyśmy niezwykle duże zaangażowanie podczas organizacji wydarzenia, ale również w trakcie Spaceru po Zdrowie.  Każdy Spacer rozpoczął się od konferencji prasowej, w trakcie której przekazywaliśmy informacje na temat wpływu spaceru na nasze zdrowie. 30 minut marszu dziennie wydłuża życie o 2 lata – w imię tej idei wszyscy bardzo chętnie poszli ulicami miast, w parkach, na rynkach.

Żyrardów 2017

 

 

 

Uśmiechu było niezwykle dużo, na zdjęciach widać radość płynącą z takiej formy ruchu. Wiele osób odkryło, że podczas spaceru można zawierać nowe znajomości, można porozmawiać z dawno niewidzianym przyjacielem, albo po prostu poobserwować przyrodę, piękne jesienne drzewa i słonce, ponieważ pogoda niezwykle dobrze nam dopisała.

 

 

 

 

 

 

 

W każdym mieście była bardzo rozbudowana oferta pierwszej pomocy z pokazami, jak radzić sobie z różnymi sytuacjami zagrażającymi zdrowiu, były konsultacje specjalistów, zdrowa żywność, pogadanki o diecie wegetariańskiej, czy o żywieniu po chorobie nowotworowej (Hanna Stolińska-Fiedorowicz mówiła o tym w Sandomierzu). Każde miasto dodało coś od siebie, co znacznie urozmaiciło ten dzień.

Sandomierz 2017

Nadal zapraszamy do wypełnienia   Ankiety  na temat świadomości zdrowego stylu życia!

Zobacz, co działo się w miastach w Galerii.

 

Anna Mrożek

 

Perła Wellness wspólnie z Ministerstwem Zdrowia  realizuje projekt:

 

Spacer po Zdrowie - 2016

Startujemy 30 września 2017 roku o godzinie 10.00 Zapraszamy!

Niezależnie od tego ile masz lat – dzięki spacerowi możesz być zdrowszy i zmienić swój styl życia na zdrowszy!

To naprawdę nie jest trudne, małymi krokami można osiągnąć naprawdę dużo. Trzeba tylko chcieć!
Już Hipokrates mówił, że najlepszym lekiem człowieka jest ruch.

Gdyby ruch zapakować w opakowania byłby najczęściej przepisywanym lekiem na świecie!

 

 

 

Więcej ciekawych materiałów:

  1. Dlaczego Ruch jest ważny
  2. Technika marszu
  3. Warsztaty
  4. Dieta
  5. Bajka dla dzieci
  6. Broszura informacyjna
  7. Newsletter
  8. Broszura Nordic Walking

*Program finansowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020