Spacer po Zdrowie – relacja

Spacer najlepszym lekiem człowieka

Żyrardów 2017

30 września w 6. Miastach Polski odbył się „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce, gdzie mieszkańcy różnych miast jednoczyli się w walce z siedzącym trybem życia, a  aktywność fizyczna doskonale wpływa na profilaktykę chorób przewlekłych i może wydłużyć nasze życie.

Jeszcze nigdy w Polsce nie było tak ciekawego wydarzenia, które łączyłoby medycynę ze sportem. W 30 września w Chrzanowie, Oświęcimiu, Sandomierzu, Skierniewicach, Tarnobrzegu i Żyrardowie mieszkańcy wyszli na „Spacer po Zdrowie”, by pokazać chęć do aktywnego spędzania wolnego czasu w ramach profilaktyki chorób przewlekłych. Projekt jest realizowany przez klub fitness Perła Wellness w ramach Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia.

Pamiętajmy, że mamy realny wpływ na swoje zdrowie. Nie ma wymówek! Robimy wszystko co w naszej mocy, żeby zachęcić Polaków do aktywności fizycznej i zaopiekowania się swoim zdrowiem i samopoczuciem.

Nie bez powodu tematem przewodnim jest spacer, czyli najprostsza forma ruchu. Aktywność fizyczną można rozpocząć małymi krokami. Dlatego w programie wszystkich miast obowiązkowo musiało się znaleźć 30 min spaceru. To w końcu najzdrowsza forma ruchu, bardzo bezpieczna dla osób w każdym wieku, niewymagająca żadnego specjalistycznego sprzętu.

Już 2400 lat temu Hipokrates powiedział, że „Spacer to najlepszym lekiem człowieka”. Wystarczą tylko wygodne buty.

Miasta objęte programem wspaniale rozpoczęły akcję szczerzenia aktywności fizycznej wśród Polaków. Na rynku w Chrzanowie zgromadzono ponad 200 osób, przeprowadzono podstawowe badania medyczne jak np. poziom cukru i cholesterolu we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego. Nie zabrakło kursu pierwszej pomocy i atrakcji dla dzieci. Otwarto niektóre przychodnie medyczne, które przyjmowały pacjentów na konsultacje i podstawowe badania.

Oświęcim 2017

W Oświęcimiu i Żyrardowie Spacer po zdrowie zgromadził prawie 150 osób i wszyscy zgodnie twierdzili, że to wydarzenie, którego jeszcze w ich mieście nie było. W Oświęcimiu mieszkańcy spacerowali po Bulwarach, a złaknionych po spacerze zdrowymi przekąskami nakarmili seniorzy z Dziennego Domu Pomocy w Oświęcimiu. W Żyrardowie po terenie należącym do kompleksu Aqua Żyrardów oraz Zespołu Szkół Podstawowych i Liceum. W wydarzenie włączył się również Klub Mam i Chustominki.

Ogromną radością dla organizatorów był Sandomierz, Skierniewice i Tarnobrzeg. W każdym z tych miast spacerowało ponad 400 osób.

Sandomierz 2017

Skierniewice wyróżniały się nie tylko liczebnością spacerujących, ale również kolorowymi strojami nawiązujących do lokalnej tradycji owoców i warzyw. Cały Par Miejski zamienił się w bajkową scenerię z kilkumetrową fasolą, barwnymi motylami i pszczółkami. Po swoje zdrowie pospacerowali również seniorzy. To tylko dowód na to, że dbać o zdrowie można na wesoło, niekoniecznie w gabinecie lekarskim.

W Sandomierzu Spacer po zdrowie odbył się razem z Marszem Amazonek. Piękny pochód z żółtymi słonecznikami był z pewnością ogromną ozdobą tego wydarzenia. Dostojności dodawała również Sandomierska Orkiestra Dęta. Podobnie było w Tarnobrzegu, gdzie ku zaskoczeniu wszystkich program został wzbogacony o zaręczyny. Jedna z instruktorek fitness z pewnością będzie wspominać pierwszy taki w Polsce „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!” jako jeden z najważniejszych dni w swoim życiu.

Tarnobrzeg 2017

 

Różnorodność i pomysłowość z jaką do organizacji wydarzeń podeszły wszystkie miasta daje ogromną nadzieję, że w najbliższych latach wydarzenie będzie się rozrastać i możliwe, że już wkrótce obejmie całą Polskę.

– Naszym marzeniem jest, by ustanowić Ogólnopolski Dzień „Spaceru po Zdrowie – Zaproś swojego lekarza”, podczas którego cała Polska wyruszy na półgodzinny marsz.

 

 

 

 

Autor Weronika Lipka