Konferencja Prasowa w Polskiej Agencji Prasowej

Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna walkę z siedzącym trybem życia

 

 Eksperci alarmują, że brak aktywności fizycznej jest jedną z wiodących przyczyn zgonów na świecie, a dokładniej, że siedzący tryb życia to 4. przyczyna zgonów na świecie. W związku z tym w Narodowym Programie Zdrowia pojawił się program „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”, który w tym roku będzie realizowany w sześciu miastach Polski, by zachęcić Polaków do choćby najprostszej formy ruchu jaką jest spacer. Ministerstwo Zdrowia oficjalnie rozpoczęło walkę z siedzącym trybem życia Polaków w trosce o ich zdrowie i jakość życia.

 

12 września 2017 roku w Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa „Siedzący tryb życia jako 4. przyczyna zgonów na świecie”. Spotkanie było oficjalnym rozpoczęciem projektu „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”, który w tym roku został objęty Narodowym Programem Zdrowia Ministerstwa Zdrowia.

 

Podczas konferencji lek. med. Anna Plucik-Mrożek, specjalistka chorób wewnętrznych i organizatorka projektu „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!” przytoczyła badania Eurobarometru z 2014 r., z których wynika wynika, że jedynie 5 proc. Polaków rusza się regularnie, 23 proc. robi to z pewną regularnością, 18 proc. czasami, a 54 proc. nie rusza się wcale.

– Jeżeli siedzimy 8h w pracy, korzyści dla zdrowia są dużo mniejsze. Każde 5 minut na jedną godzinę powinniśmy się ruszać. Podczas chodzenia mamy dużo więcej fajnych pomysłów – mówi Anna Plucik – Mrożek.

Prof. Ewa Kozdroń z Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego zauważyła, że seniorzy, którzy teoretycznie na emeryturach powinni mieć najwięcej czasu na aktywność fizyczną, również mają swoje wymówki:

 

– Zdrowie im na to nie pozwala , w pewnym wieku nie wypada, mniej się chce. Jeśli nie rozsmakowaliśmy się w sporcie wcześniej to jest trudno zacząć ćwiczyć. Tak mówi ponad 60% ankietowanych seniorów w szpitalu bielańskim – podkreśla prof. Kozdroń.

 

Cały projekt jest oparty na wiedzy i badaniach światowej organizacji Exercise is Medicine (Ruch na Receptę), w której Anna Plucik – Mrożek i Małgorzata Perl są oficjalnym partnerem i przedstawicielem w Polsce. Spacer jest również wspierany przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, a przede wszystkim przez rektora, prof. Mirosława Wielgosia, który już od dwóch lat bierze udział w „Spacerze po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”. Rektor zwraca uwagę, że konieczne jest zwiększenie aktywności fizycznej nie tylko wśród pacjentów, którzy często są obciążeni chorobami cywilizacyjnymi, ale również wśród lekarzy.

 

– Sport na receptę to bardzo dobry pomysł. Może na pierwszy rzut oka dziwny, ale aktywność fizyczna stanowi poważną profilaktykę wielu schorzeń, więc to dobry kierunek. Statystycznie obecnie niewielu lekarzy (ok. 60%) rozmawia z pacjentami o aktywności fizycznej. Lekarz powinien być przykładem. Nie będzie autentyczny jeżeli np. pali papierosy – tłumaczy rektor.

 

Do idei ruchu na receptę włączają się również kardiolodzy. Prof. Artur Mamcarz, prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wierzy, że ruch jest w stanie wyprzeć częściowo leczenie farmakologiczne.

 

– Ruch jest lekiem! Każdy ruch może zastąpić lek, ale nie każdy lek zastąpi ruch. Wystarczy 30 minut dziennie do 300 minut – to zalecenia prewencyjne w kardiologii. O ile w przestrzeni publicznej  pojawia się wiele nieprawdziwych informacji na temat jedzenia, nie ma osoby, która powiedziałby, że ruch nie jest dobry dla naszego organizmu – mówi prof. Mamcarz.

 

Pierwszy „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!” odbył się 3 lata temu i od tego czasu odbywa się cyklicznie. W tym roku wydarzenie po raz pierwszy odbywa się poza granicami Warszawy i w przyszłości ma ogarnąć całą Polskę. To nie tylko walka o poprawę kondycji fizycznej i zdrowia, ale również długość życia, tłumaczy Anna Plucik-Mrożek:

 

– 30 minut spaceru dziennie to o 36% zmniejsza objawy depresji, a 75 minut szybkiego marszu tygodniowo wydłuża życie o 2 lata.

 

30 września dla swojego zdrowia będą spacerować mieszkańcy Chrzanowa, Oświęcimia, Sandomierza, Skierniewic, Tarnobrzega i Żyrardowa. Każdy może wziąć udział w wydarzeniu. Wystarczy się zarejestrować na http://www.perlasport.pl/spacer-po-zdrowie/

 

Weronika Lipka