Ruch dla serca

Żyrardów 2017

Zapraszamy serdecznie do przeczytania nowego newslettera “Aktualności Spaceru po Zdrowie-zaproś swojego lekarza”. Tym razem o wpływie ruchu na serca. A ruch może wiele, jeśli chodzi o zdrowie naszego serca.

Zobacz


Sopot

Witamy Sopot !!!

Dzisiaj do naszej inicjatywy “Spacer po Zdrowie – zaproś swojego lekarza” dołączył SOPOT. Niezwykle się z tego cieszymy, tym bardziej, że w Sopocie jest kilka pięknych miejsc do spacerowania nie tylko na plaży.

Władze Sopotu – Pan Prezydent Jacek Karnowski i Pani Wiceprezydent Joanna Cichocka – Gula bardzo chętnie przystępują do naszego wydarzenia. Rozmowa była niezwykle owocna, ustaliliśmy większość szczegółów współpracy.

A wiecie, że w Sopocie otwarto dzisiaj sauny na plaży???

 


Relacja

29 września w dziesięciu Polskich  miastach odbędzie się „Spacer po zdrowie. Zaproś swojego lekarza”.

 
Malbork
 
Naszą wyprawę  rozpoczęłyśmy od Malborka. Przedstawiłyśmy projekt, rozmawiałyśmy o promocji zdrowia z władzami miasta i już wiedziałyśmy, że trafiłyśmy doskonale. Miasto jest bardzo otwarte na współpracę i ma wiele pomysłów na realizację projektu już na tym etapie organizacji wydarzenia. Oficjalnie Pan Burmistrz  Marek Charzewski wyznaczył  Panią Sylwię Starostę – Romańczuk na naszego koordynatora.
Piękny  Zamek Wielkich Mistrzów Krzyżackich z XIV- XV wieku znajduje się blisko miejsca naszego wydarzenia. Z wielką przyjemnością będziemy promowały to piękne miasto.
 
 
 
Ciechocinek
 
Ciechocinek przywitał nas bardzo niską temperaturą, ale to i tak nie powstrzymało nas przed zwiedzaniem najwiekszych tężni w Europie.
Przedstawiłyśmy propozycję przystąpienia do projektu ”Spacer po Zdrowie – Zaproś swojego lekarza”  Panu wiceburmistrzowi  Marianowi Ogrodowskiemu. Czekamy  na odpowiedź miasta, które jest jednym z największych uzdrowisk w Polsce.
„Na deptaku w Ciechocinku płynie życie, moda, ludzie i czas.Wreszcie byłoby pomyśleć o tym 
by podleczyć tu i świat”. Tak śpiewali Danuta Rinn i Bogdan Czyżewski, a my chcemy wspólnie z miastem w ramach Narodowego Programu Zdrowia podnosić jakość zdrowia i samopoczucia mieszkańców Ciechocinka oraz wszystkich kuracjuszy. Czy nam się to uda?
Świerklaniec
Po miastach znajdujących się na północy Polski, przyszedł  czas na Górny Śląsk. Świerklaniec przywitał nas pięknym słońcem i bardzo pozytywnym odbiorem naszego projektu Pana Wójta Gminy Marka Cyl.
Naszym koordynatorem została pełna energii Monika Waligóra – Wylężek.
„Spacer po Zdrowie” odbędzie się w przepięknym Zespole Parkowym, którego powierzchnia wynosi 180 hektarów. Jest to idealne miejsce na weekendowe spacery, nie tylko dla mieszkańców najbliższych okolic, bowiem w weekend w parku, mimo dużej powierzchni bywa tłoczno, a na parkingach widać rejestracje z całego Górnego Śląska.
Chrzanów
Miło nam było gościć ponownie w Chrzanowie. Przywitała nas serdecznie Pani Agnieszka Bąk z Wydziału Promocji Miasta i nasza koordynatorka sportowa Marzena Bębenek. Przedstawiłyśmy strategię działania na ten rok, omówiłyśmy szczegóły promocji wydarzenia i pełni pomysłów oraz pozytywnej energii przystępujemy do aktywizacji mieszkańców Chrzanowa. W kalendarzu imprez miasta na 2018 rok „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza” ma swoje miejsce. Jesteśmy bardzo dumne.
Oświęcim
8 marca – spotkanie z Panem Naczelnikiem działu Promocji Miasta Markiem Tarnowskim oraz naszym koordynatorem sportowym Andrzejem Haj. Dostałyśmy czekoladki i kubek termiczny- jak my jesteśmy rozpieszczane w tych miastach. Było bardzo świątecznie, wszystkie pracowniczki Urzędu Miasta ubrane były na czerwono. Rozmowy przebiegały w świątecznej atmosferze Dnia Kobiet, ale udało nam się dokładnie omówić wszystkie działania dotyczące” Spaceru po Zdrowie”. Oświęcim pożegnałyśmy  w przekonaniu, że wszystko będzie zorganizowane z wielkim rozmachem i zaangażowaniem.
Sandomierz – Królewskie Miasto
Nasze spotkanie z Panem Dyrektorem Pawłem Wierzbickim i naszym koordynatorem sportowym Dariuszem Ogrodnikiem odbyło się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. 
Pomysłów nam nie brakowało. Połączenie Spaceru po Zdrowie, białej niedzieli, marszu Amazonek  jest doskonałym rozwiązaniem na zwiększanie świadomości i jakości życia mieszkańców Sandomierza.
 29 wrzesień  2018 ma być bardzo słonecznym dniem – mamy to na piśmie. Takie dostałyśmy zapewnienie od władz miasta.Trzymamy za słowo.W zeszłym roku nie musiałyśmy pisać odwołania.

Kraśnik
Nowe miasto na mapie Polski, które dołączyło do naszego wydarzenia. Bardzo się cieszymy, ponieważ Pan Burmistrz Mirosław Włodarczyk niezwykle szybko docenił edukacyjny wymiar naszego projektu oraz jego wpływ na zdrowie mieszkańców. Pan Burmistrz jest lekarzem kardiologiem i doskonale wie jak zaplanowana i systematyczna aktywność fizyczna wpływa na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia.
Nasze działania będzie koordynował wspaniały duet ,lekarz i trener – Joanna Patrzylas i Monika Placha.
 
A na deser Żyrardów i Skierniewice
Piękne parki, cudowni koordynatorzy, Małgorzata Klimkiewicz oraz Michał Kędzior. Tysiące pomysłów, działań, przychylność władz miast. Jesteśmy spokojne o organizację wydarzeń w tych miastach.

Aktualności Spaceru po Zdrowie-zaproś swojego lekarza

Zapraszamy do przeczytania najnowszych “Aktualności Spaceru Po Zdrowie – zaproś swojego lekarza”.

Proponujemy garść wiedzy na temat kręgosłupa – dlaczego boli, jak dbać o kręgosłup, dekalog zdrowego kręgosłupa. Ze względu na siedzący tryb życia bardzo często dochodzi do przeciążeń w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa, a to prowadzi do narastających dolegliwości bólowych. Jeżeli zaczyna boleć – to już ostatni dzwonek, aby zacząć odpowiednie ćwiczenia, bo tylko regularnie ćwicząc możemy na długo zmniejszyć bóle lub nawet je zlikwidować.

Zapraszamy do lektury !!!

Zobacz

 


Warsztaty Nordic walking

Dzisiaj relacja z Oświęcimia, gdzie warsztaty odbyły się 30 grudnia 2017 roku. Cześć teoretyczna została przeprowadzona w Bibliotece Miejskiej, która jest pięknym, nowym obiektem coraz bardziej lubianym przez mieszkańców Oświęcimia. Na warsztacie było ponad 20 osób, które najpierw wysłuchały zasad prowadzenia treningu Nordic Walking, najważniejszych elementów treningu. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić w praktyce zalecenia przekazywane przez trenera. Po części teoretycznej wszyscy udali się na wspólny spacer, podczas którego trener przeprowadził rozgrzewkę, pilnował prawidłowej techniki marszu. W trakcie marszu wykonano również ćwiczenia wzmacniające, na końcu odbyło się rozciąganie. Po treningu wszyscy uczestnicy otrzymali broszurę “Nordic Walking – Śladami Finów”. Bardzo dziękujemy za przygotowanie spotkania Panu Markowi Tarnowskiemu, Andrzejowi Hajowi oraz prowadzącemu trening Pawłowi Zielińskiemu.

 

Również 30 grudnia odbyły się warsztaty Nordic Walking w Chrzanowie. Część teoretyczna miała miejsce w klubie fitness Kinetik, gdzie Joanna Tambor i Marzena Bębenek przybliżyły uczestnikom zasady treningu marszowego, najważniejsze elementy. Po części teoretycznej uczestnicy udali się do pięknego parku miejskiego, gdzie w zimowej scenerii odbył się trening praktyczny pod okiem instruktorów zawierający rozgrzewkę, trening właściwy, ćwiczenia wzmacniające oraz wyciszenia. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, po treningu otrzymali broszurę “Nordic Walking- śladami Finów”.

 


Warsztaty Nordic Walking

Rozpoczynamy relacje z warsztatów Nordic Walking, które odbywają się w ramach Narodowego Programu Zdrowia w 6 miastach Polski i w klubie Perła Wellness.

17 grudnia odbyły się warsztaty w Tarnobrzegu. Prowadziła je Marta Kaczmarek z klubu fitness – Fitneska. Marta współpracowała z nami przy organizacji Spaceru po Zdrowie – zaproś swojego lekarza w Tarnobrzegu i teraz też podjęła się przygotowania warsztatów. Nordic Walking jest ulepszoną formą spaceru – angażuje ok 90% mięśni naszego organizmu dzięki użyciu kijków. Aby  tak właśnie było trzeba jednak wiedzieć, jak używać kijków. Warsztaty były podzielone zatem na część teoretyczną i praktyczną. W Tarnobrzegu uczestniczyło w warsztatach kilkanaście osób. Wszyscy byli zadowoleni.

 

W dniu 28 grudnia 2017 roku na Stadionie Sportowym w Sandomierzu odbyły się warsztaty– „ Nordic Walking – Śladami Finów”. Warsztaty otworzył Paweł Wierzbicki – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu wraz z instruktorem warsztatów – Maćkiem Borowskim.

Warsztaty odbyły się w dwóch częściach, pierwsza część teoretyczna w Sali konferencyjnej –oraz część praktyczna na bieżni Stadionu Sportowego.

Podczas warsztatów były omawiane podstawowe informacje dotyczące Nordic Walking:

 

 

 

– historia Nordic Walking
– jak dobrać kije do Nordic Walking
– strój na Nordic Walking
– technika chodzenia z kijami
 

 

 

W drugiej części praktycznej zostały przeprowadzone zajęcia sportowe na których odbyło się:

 

 

 

 

– rozgrzewka
– wzmacnianie
– Nordic Walking
– wyciszenie

 

 

 

 

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, najwięcej pozytywnej energii było widać podczas zajęć praktycznych.


Podziękowania – Spacer po Zdrowie – zaproś swojego lekarza

Podziękowania i podsumowania

Na początku grudnia po raz kolejny odwiedziłyśmy miasta związane z projektem „Spacer po Zdrowie – zaproś swojego lekarza” – Skierniewice, Chrzanów, Oświęcim, Sandomierz, Tarnobrzeg i Żyrardów.

 

W trakcie spotkań podsumowałyśmy Spacer, zastanowiliśmy się nad formą przyszłorocznego Spaceru i możliwościami rozwoju, tak aby impreza była coraz ciekawsza dla uczestników. Chcemy zakorzenić aktywność fizyczną w każdym uczestniku Spaceru, ale również zachęcać coraz więcej ludzi do tej jakże prostej formy ruchu.

 

 

W Skierniewicach spotkałyśmy się w Ośrodku Sportu i Rekreacji z Michałem Kędziorem – naszym koordynatorem sportowym, Markiem Kujawskim- prezesem OSiR i Andrzejem Melonem Przewodniczącym Rady Miejskiej. Jak zwykle w Skierniewicach odbyło się to podczas wydarzenia organizowanego przez OSiR – dlatego Michał na wszystkich zdjęciach występuje w przebraniu lwa. Zapewniłyśmy Skierniewice, że jesteśmy bardzo zadowolone z przebiegu Spaceru po Zdrowie w ich mieście i na pewno wrócimy w przyszłym roku. Oczywiście chcemy rozwijać wzajemną współpracę i rozszerzać zakres wydarzenia.

 

 

 

 

 

 

Następnym przystankiem naszego tournee był Chrzanów – miasta Świętego Mikołaja, gdzie przybyłyśmy 6 grudnia. Spotkanie z Panem Burmistrzem Ryszardem Kosowskim odbyło się w ciepłej przedświątecznej atmosferze, wszyscy zgodnie stwierdzili, że w przyszłym roku nadal będziemy promowali Spacer po Zdrowie w Chrzanowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimo chłodnej aury Oświęcim przywitał nas bardzo ciepło. Tu również uzgadnialiśmy, jak w przyszłym roku zwiększyć zasięg Spaceru po Zdrowie, przekazałyśmy podziękowania dla Pana Prezydenta Janusza Chwieruta, Andrzeja Haja – naszego koordynatora sportowego i oczywiście na ręce Pana Marka Tarnowskiego dla Biura Promocji Miasta, które było bardzo zaangażowane w organizację Spaceru.

 

 

 

 

 

Kolejnego dnia już o 8.00 rano spotkałyśmy się w Tarnobrzegu z Panem Prezydentem Grzegorzem Kiełbem, Barbarą Zych naszą koordynatorką oraz Martą Kaczmarek. Przekazałyśmy podziękowania osobom zaangażowanym w realizację projektu.

 

W Sandomierzu spotkałyśmy się z Panem Burmistrzem Markiem Bronowskim, zastępcą Burmistrza Panią Katarzyną Zioło, Pawłem Wierzbickim.
Omówiliśmy plany na przyszły rok, ustaliliśmy, że Spacer po Zdrowie znajdzie się na liście 100 wydarzeń na 100 lecie Odzyskania Nieodległości organizowanych w Sandomierzu – niezmiernie nas to cieszy, ponieważ Spacer po Zdrowie w Sandomierzu odbył się we wspaniałej atmosferze z ogromną pomocą lokalnych władz. Chcemy nadal rozwijać ideę aktywności fizycznej dla każdego w tym pięknym mieście. Przekazałyśmy podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w program osób.

 

 

 

 

Powoli zbliża się koniec roku – jesteśmy bardzo dumne ze współpracy z miastami Spaceru po Zdrowie – planujemy przyszły rok i mamy nadzieję, że będzie jeszcze lepszy. Chcemy pokazać wszystkim Polakom, że spacer też jest ruchem, który przynosi korzyści dla zdrowia, a nie ma żadnych przeciwskazań.
W przyszłym roku „Spacer po Zdrowie – zaproś swojego lekarza” odbędzie się w 10 miastach Polski – już rozpoczynamy wybieranie.

Zachęcamy do współpracy – zgłaszajcie się !!!


Spacer po Zdrowie – relacja

Spacer najlepszym lekiem człowieka

Żyrardów 2017

30 września w 6. Miastach Polski odbył się „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce, gdzie mieszkańcy różnych miast jednoczyli się w walce z siedzącym trybem życia, a  aktywność fizyczna doskonale wpływa na profilaktykę chorób przewlekłych i może wydłużyć nasze życie.

Jeszcze nigdy w Polsce nie było tak ciekawego wydarzenia, które łączyłoby medycynę ze sportem. W 30 września w Chrzanowie, Oświęcimiu, Sandomierzu, Skierniewicach, Tarnobrzegu i Żyrardowie mieszkańcy wyszli na „Spacer po Zdrowie”, by pokazać chęć do aktywnego spędzania wolnego czasu w ramach profilaktyki chorób przewlekłych. Projekt jest realizowany przez klub fitness Perła Wellness w ramach Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia.

Pamiętajmy, że mamy realny wpływ na swoje zdrowie. Nie ma wymówek! Robimy wszystko co w naszej mocy, żeby zachęcić Polaków do aktywności fizycznej i zaopiekowania się swoim zdrowiem i samopoczuciem.

Nie bez powodu tematem przewodnim jest spacer, czyli najprostsza forma ruchu. Aktywność fizyczną można rozpocząć małymi krokami. Dlatego w programie wszystkich miast obowiązkowo musiało się znaleźć 30 min spaceru. To w końcu najzdrowsza forma ruchu, bardzo bezpieczna dla osób w każdym wieku, niewymagająca żadnego specjalistycznego sprzętu.

Już 2400 lat temu Hipokrates powiedział, że „Spacer to najlepszym lekiem człowieka”. Wystarczą tylko wygodne buty.

Miasta objęte programem wspaniale rozpoczęły akcję szczerzenia aktywności fizycznej wśród Polaków. Na rynku w Chrzanowie zgromadzono ponad 200 osób, przeprowadzono podstawowe badania medyczne jak np. poziom cukru i cholesterolu we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego. Nie zabrakło kursu pierwszej pomocy i atrakcji dla dzieci. Otwarto niektóre przychodnie medyczne, które przyjmowały pacjentów na konsultacje i podstawowe badania.

Oświęcim 2017

W Oświęcimiu i Żyrardowie Spacer po zdrowie zgromadził prawie 150 osób i wszyscy zgodnie twierdzili, że to wydarzenie, którego jeszcze w ich mieście nie było. W Oświęcimiu mieszkańcy spacerowali po Bulwarach, a złaknionych po spacerze zdrowymi przekąskami nakarmili seniorzy z Dziennego Domu Pomocy w Oświęcimiu. W Żyrardowie po terenie należącym do kompleksu Aqua Żyrardów oraz Zespołu Szkół Podstawowych i Liceum. W wydarzenie włączył się również Klub Mam i Chustominki.

Ogromną radością dla organizatorów był Sandomierz, Skierniewice i Tarnobrzeg. W każdym z tych miast spacerowało ponad 400 osób.

Sandomierz 2017

Skierniewice wyróżniały się nie tylko liczebnością spacerujących, ale również kolorowymi strojami nawiązujących do lokalnej tradycji owoców i warzyw. Cały Par Miejski zamienił się w bajkową scenerię z kilkumetrową fasolą, barwnymi motylami i pszczółkami. Po swoje zdrowie pospacerowali również seniorzy. To tylko dowód na to, że dbać o zdrowie można na wesoło, niekoniecznie w gabinecie lekarskim.

W Sandomierzu Spacer po zdrowie odbył się razem z Marszem Amazonek. Piękny pochód z żółtymi słonecznikami był z pewnością ogromną ozdobą tego wydarzenia. Dostojności dodawała również Sandomierska Orkiestra Dęta. Podobnie było w Tarnobrzegu, gdzie ku zaskoczeniu wszystkich program został wzbogacony o zaręczyny. Jedna z instruktorek fitness z pewnością będzie wspominać pierwszy taki w Polsce „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!” jako jeden z najważniejszych dni w swoim życiu.

Tarnobrzeg 2017

 

Różnorodność i pomysłowość z jaką do organizacji wydarzeń podeszły wszystkie miasta daje ogromną nadzieję, że w najbliższych latach wydarzenie będzie się rozrastać i możliwe, że już wkrótce obejmie całą Polskę.

– Naszym marzeniem jest, by ustanowić Ogólnopolski Dzień „Spaceru po Zdrowie – Zaproś swojego lekarza”, podczas którego cała Polska wyruszy na półgodzinny marsz.

 

 

 

 

Autor Weronika Lipka


Relacja z tournee

Tournée po 6. miastach „Spaceru po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”

 

W tygodniu poprzedzającym wydarzenie „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!” organizatorki wydarzenia – lek. med. Anna Plucik-Mrożek, specjalistka chorób wewnętrznych i Małgorzata Perl, trenerka fitnessu medycznego wyruszyły w tournée po miastach objętych projektem Narodowego Programu Zdrowia, by sprawdzić postępy w pracach nad eventem.

W sześciu miastach Polski jeszcze nigdy nie było tak ciekawego wydarzenia, które łączyłoby sport i medycynę. To nie tylko zaplanowany harmonogram wydarzenia, ale przede wszystkim inwencja wszystkich koordynatorów projektu, którzy poza doświadczeniem  i wiedzą, włączyli się w wydarzenie całym sercem. Tak powstały nie tylko ciekawe programy „Spaceru po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”, ale również zaskakujące fuzje wielu wydarzeń odbywających się 30 września w tym samym mieście.

W Chrzanowie wszystkie ręce na pokład. Rynek miasta już za chwilę zamieni się w centrum sportowo – medyczne. Niezastąpieni pracownicy Wydziału Promocji wspaniale przyjęli nasze wydarzenie rozwijając je pod kątem wszystkich grup wiekowych, które mogą pojawić się podczas Spaceru. Będą zajęcia dla dzieci i młodzieży, dla seniorów i ludzi aktywnych. Wielu lekarzy włączyło się również w akcję Zdrowego Miasteczka, gdzie będą udzielać konsultacji i przeprowadzać podstawowe badania.

 

W Oświęcimiu koordynatorem sportowym jest Pan Andrzej Haj, który jest nie tylko zapalonym sportowcem, ale sam przeszedł przeszczep wątroby. To wspaniała postać, która wrosła w nasz event dodając mu świetności. Pan Andrzej zaplanował przemarsz po Bulwarach. Jeśli pogoda dopisze, mamy pewność, że wydarzenie z pewnością odniesie sukces.

 

 

 

 

 

 

W Sandomierzu „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!” odbędzie się z 4. Marszem Amazonek na Rynku. Co roku Amazonki spacerują wokół ratusza. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Sandomierska Orkiestra Dęta, a lokalni organizatorzy „Spaceru po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!” przygotowują moc atrakcji medycznych i sportowych, które zachęcą wszystkich do aktywnego i zdrowego stylu życia. A ponieważ przykład idzie od góry, my już wiemy, że w Urzędzie Miasta, Burmistrz Marek Bronkowski dla zdrowia kręgosłupa zarządza 5min ruchu na kazdą godzine siedzenia przed komputerem.

W Skierniewicach razem ze spacerowiczami po zdrowie maszerować będą seniorzy w ramach Marszu Seniora. To wydarzenie cykliczne, które co roku jest organizowane na przełomie września i października. W tym roku wszystkie grupy wiekowe będą się integrować w Parku Miejskim. Organizatorzy zachęcają mieszkańców na wszystkie możliwe sposoby. Z zaufanych źródeł wiemy, że Spacer po zdrowie może zamienić się w niesłychanie barwną paradę.

 

„Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza” z pewnością będzie niezapomnianym wydarzeniem dla mieszkańców Tarnobrzega. Organizatorzy uwijają się jak mrówki, by w ostatnich dniach móc dopiąć najmniejsze szczegóły wydarzenia. Spacer będzie prawdziwą gratką dla wielbicieli sportu, marszu długodystansowego, ale również wszystkich tych, dla których profilaktyka zdrowia jest tak ważna. W tym mieście będzie można skorzystać z badania w Osteobusach i wybrać się na maraton na bieżni. Ozdobą wydarzenia będzie pokaz Mażoretek, które poprowadzą Spacer.

 

A w Żyrardowie…? W Żyrardowie szykujemy dla Was niespodziankę 😉

 

Nie zapomnijcie wybrać swojego miasta i zarejestrować się na Spacer po zdrowie pod linkiem: http://www.perlasport.pl/spacer-po-zdrowie/

Zachęcamy również do wypełnienia ankiety na temat zdrowego stylu życia.

Czekamy na Was 30 września!

Weronika Lipka